NaturPirat 

2013 yılında Eda Çizioğlu ve Gitte Vogel-Şirin tarafından kuruldu. 2016 yılında Gitte'nin Almanya'ya dönmesi ile birlikte NaturPirat gelişimine Eda ile devam etti.

 

NaturPirat’ı kurarken niyetimiz önce çocukların, sonra yetişkinlerin açık havada, neşeli ve yaratıcı zaman geçirebilecekleri alanlar ve atölyeler kurgulamaktı. 

 

Çocukların her mevsim, her türlü hava şartında açık havada oynamalarının bir çocuk hakkı olduğuna inanıyoruz. Hedefimiz tanıştığımız ve henüz tanışmadığımız her çocuğun doğa ile bağını güçlü kılmak, yetişkinlerin kaybolan bağlarını onarabilmek, ‘kötü’ hava algısını kırarak her türlü hava şartında açık havada olmanın önemini sesimizi duyurabildiğimiz herkese duyurabilmek. Çocukların serbest oyun oynayabilecekleri, aktiviteye boğulmadan doğanın güzelliğini tadabilecekleri anlara eşlik etmek.

 

Bu uğurda, bitmeyen bir araştırma ve eğitim maratonumuz sürüyor. Eğitmenin rolleri, çocuk hakları,  oyunun gücü, doğa temelli eğitim, orman okulları temel araştırma konularımız.

Türkçesi Doğa Korsanı olan NaturPirat, doğanın gizli kalan hazineleri bularak, sevgili dostları çocuklara ulaştırmaya Eda aracılığı ile devam ediyor. Eğitimciler ve ailelere eğitimler ve atölyeler düzenliyor. Farklı projelerde konunun uzmanları ile işbirliği içinde çalışmalarını yürütüyor.

Eda Çizioğlu

Merhaba, ben Eda.

 

Hikayem bir Çitlembik ağacı ile olan oyun arkadaşlığı ile başlıyor. En üst dallarına çıkıp denizi izlediğim, gölgesine sığındığım, çitlembiklerinden tüf tüf yaptığım ilk kadim dostum bugün neden kendimi en iyi hissettiğim yerin orman oluşunun da cevabı. 

 

Hikayenin diğer kısmında ise sonsuz merak ve sürekli okuma var. 

Uzun yıllar okudum, okumaya devam ediyorum.

 

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji okudum. 

Şu sıralar İstanbul Üniversitesinde Çocuk Gelişimi, Naturschule Deutschland e.V.’da Doğa Pedagojisi okuyorum. 

 

Assos, Troia ve Çatalhöyük kazılarında çalıştım. Pek çok anaokulunda doğa atölyeleri tasarladım, Atölye Çamur ile kerpiçten dev heykeller, kerpiç fırınlar yaptım. Permakültür Tasarım Eğitimi aldım, korsan bahçeler diyerek bahçeler kurdum, bitki yetiştirmenin ne kadar uzun ve meşakketli bir süreç olduğunu ilk elden deneyimledim.

 

Bütün bu yıllar içinde sürekli ormana gittim, ağaçlara baktım, bitkilerin isimlerini, şifalarını merak ettim, kuşları izledim, bu sefer onları merak ettim. Merak ve öğrenme peşimi hiç bırakmadı.

 

2018’de Orman Okulları üzerine çalışmaya başladım. Naturschule Deutschland e.V.’dan aldığım Doğa ve Orman Pedagojisi (Facherzieherin für Natur und Wald Pedagogig) eğitimlerinin ardından aynı kurumda Doğa Pedagojisi (Natur Pedagogig) eğitimine başladım. Farklı yaş grupları ile sıklıkla ormanda buluşup, yürüyor, keşfediyor ve oyun oynuyoruz. 

 

Orman Okulu nedir, orman ve doğa pedagojisi hangi konulardan bahseder, neden ormana gelmeliyiz, biyofili nedir, ormanda eğitmenin rolü nasıl olmalı sorularını soran eğitimcilere ve ebeveynlere söyleşiler ve eğitimler düzenliyorum.

S