Şehirde doğal mimari! NaturPirat ve Obaruhu ile gerçek oluyor…. Natural Building in the city?!

Doğal, sürprizli, eğlenceli ve yaratıcı aktiviteler ile İstanbullu çocuklar tarafından bilinen NaturPirat’tan bir yenilik daha. İlk atölyemizi gerçekleştirdiğimiz 2013 yılından bu yana anne ve babalar ‘peki ya yetişkinler, bizler için atölyeleriniz olmayacak mı’ diye soruyorlardı. Atölyelerimiz sırasında yetişkinlerin toprakla uğraşmaktan ne kadar keyif aldıklarını fark ediyorduk ancak atölye sırasında bütün ilgi çocuklarda olduğu için onlar biraz ihmal ediliyordu, eh bu da doğal zaten.

Ve nihayet yeni bir aşamaya geçmeye karar verdik.

NaturPirat olarak Ekim ayında yetişkinlere yönelik bir atölye düzenlemek üzere Obaruhu’ndan Merve Tekin’i davet ettik. Merve, Türkiye’de oldukça tanınan bir doğal mimar, ve çamurla harikalar yaratıyor. Evler, fırınlar, banklar, çatılar…Hayal edin ve…. boşluğu siz doldurun. Merve’nin vakti olduğu ve bu haftasonunu bizimle geçireceği için çok mutluyuz.

Ne Yapacağız? Topraktan bir Ekmek Fırını !

Geleneksel kerpiç/toprak fırınlar dünyanın pek çok yöresinde kullanılmaya devam ediyor. Pek çok gıda ürünü, unla yapılan her şey, pizzalar, pideler bu açıkhava fırınlarında pişiriliyorlar. Önce, ateş fırının duvarlarını ısıtıyor, daha sonra bu ısı kaynağı dışarı çıkarılıyor ve pişirilecek malzeme fırının içine konuluyor, fırın kapağı kapatıldıktan sonra içeride kalan ısı ile yiyeceklerimiz pişmeye devam ediyorlar. Böylece en sevdiğiniz yiyecekler daha önce olmadıkları kadar lezzetli oluyor.

Bu tip bir fırının nasıl yapılacağını göstereceğimiz ve birlikte bir fırının doğumunu deneyimleyeceğimiz atölyemiz 2 gün sürecek.

Nerede olacak: MOMO Anaokulu, Göztepe, Kadıköy 1-2 Ekim 2016 – Cumartesi ve Pazar 10:00 – 18:00 saatleri

Daha fazla bilgi ve rezervasyon için lütfen tıklayınız.

Ve elbette, bu atölye sadece bir fırının nasıl yapıldığını anlatmıyor, doğayla bütünleşmek, şehirde kolaylıkla ulaşamayacağımız materyaller aracılığı ile bir yapının doğumuna eşlik etmek, yaratıcı bir grupla birlikte hareket etmek ve içinizdeki çocuğun en gizli düşlerini gerçek kılmanıza olanak sağlıyor.

Sabırsızlıkla bekliyoruz, sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

*** *** *** NaturPirat is known for natural, surprising, fun and creative activities for children in Istanbul. Since the beginning in 2013 mums and dads are asking us if we can´t make workshops just for adults as well. We realised that most of the parents are very interested in our topics but during the workshops their children are keeping their focus from deeply diving into the creative and learning process. Of course since our workshops are made for the kids!!

We would like to bring it on a next level. Therefor we had an idea:

NaturPirat is inviting lovely Merve Tekin from Obaruhu for an adult workshop this october. Merve is well known as a natural builder in turkey and has build amazing things out of mud. Well designed houses, domes, ovens, benches. Name it… it´s there. We are very happy that she has time and she will be with us for one weekend…

NATURAL BUILDING: COB BREAD OVEN WORKSHOP


Traditional earthen ovens have been used for baking worldwide. Everything from breads, meats, pizzas can be cooked in these outdoor ovens. A wood fire heats up the walls of the oven. Typically the coals are then removed and the food is placed in the oven, the door sealed and the walls radiate heat. Your favorite foods never tasted better and it’s a great way not to bake and not heat up the house in the summer.

We will show you how to build this kind of oven yourself from scatch in just 2 days!

Where and when?

Momo Anaokulu, Göztepe, Kadiköy

1.-2. October 2016


10am -18pm

Interested? Please klick here to get more information.

Listen!!! This workshop is not just about building an oven. It is a great chance to get in touch with the elements, natural materials which are normally not easy to find in the city, a creative community and your peaceful inner child which has a secret desire to satisfy.

Be very welcome!!!

Bizden haber almak isterseniz

Tel: 0090 536 819 1769

Email: dogakorsani@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 by GREENIFY. Proudly created with Wix.com