Şehirde Korsan Bahçeler…. Pirate Gardens in the City.


Bahçe sevgim sanırımın çocukluğumdan kalma bir şey, çünkü ben büyürken etrafım bahçeler ve behçecilikle uğraşan insanlarla çevriliydi.

… büyükbabam ve büyükannem 80 yaşındalar ve halen bahçeleri ile uğraşıyorlar.

… bütün arkadaşlarımın ailelerinin az ya da çok bakımlı bahçeleri vardı.

… kendi evime taşınıncaya kadar bizim bahçemiz vardı.

… ve hemen hemen okuduğum tüm okulların bahçesi vardı – büyük bir bahçeleri!

Oldukça yeşil küçük bir köyden geliyorsun, boş alan fazla, insanların bu tip işlerle ilgilenecek çok zamanı var diye düşünüyor olabilirsiniz.

Böyle düşünmeden önce lütfen söyleyeceklerime kulak verin, şayet bizler ve çocuklarımız için bitkilerin nasıl büyüdüklerini öğrenmek, hangi bitkinin neye yararlı olduğunu bilmek, dünyadaki yaşam döngüsünün nasıl olduğunu anlamak önemliyse, o vakit bunların tamamını öğrenmenin bir yolunu bulabiliriz, İstanbul gibi bir metropolde yaşıyorsak olsak dahi!

Bunun için en ideal yöntem tabii ki varsa evin balkonunu kullanmak.

Şayet bir balkonunuz yoksa, ikinci ideal yöntem, boş bir saksı bulup/edinip -yaşadığınız sokakta bulunan büyük beton saksıları kullanabilirsiniz mesela – kullanmak ve komşularınıza ilham kaynağı olmak.

Üçüncü yöntem ise, çocuğunuzun okulu ile konuşarak, okulda bir bahçe olmasının çocuğunuz ve arkadaşları için ne kadar önemli olduğunu anlatmak. Okulda gerçek anlamda bir bahçe olmasa bile, minik bir yeşil alan yaratmak ve burasını bahçecilik alanı olarak belirleyerek, bunu günlük okul yaşamına entege etmek için pek çok yöntem mevcut. NaturPirat olarak çocuğunuzun okulunda bu konseptte bir bahçe oluşturmak ve onlara destek vermek için yardıma hazırız.

Biz her yöntemi deniyoruz. Kimi zaman az kimi zamansa daha fazla işe yarıyor. Bahçecilik bir öğrenme süreci. Sabır gerekiyor, zaman ve bilgi gerekiyor. Eğer işin peşini bırakmazsanız, kazanımları çok fazla. Mutluluk, iç huzur, konsantrasyon, bekledikçe büyüyen bir çiçek, yeşil yapraklar ve hatta bir meyve…

Özellikle İstanbul’da bitkilerimle vakit geçirmek beni ruh sağlığımın bozulmasından da koruyor. Herhangi bir şeye sinirlenmiş ya da üzgün müyüm, başlıyorum çapalamaya, ölü yaprakları koparmaya, bitkileri yeni baştan düzenlemeye – ve o an neye kızmışsam onu unutuyorum, bütün dikkatim bu yapmakta olduğum basit iş ile yoğunlaşıyor ve zihnimdeki kara bulutlar dağılıp yok oluyor. Yenileniyorum.

Tagore’un söylediği ve benim çok sevdiğim bir söz var: “Aptal adam koşar, tedbirli olan bekler, zeki olan ise bahçesine gider.”

Fotoğrafların tadını çıkarın ve okul bahçeciliği ile ilgileniyorsanız ya da ilgilenen birilerini tanıyorsanız lütfen bizimle irtibata geçin. Bir Obdunsmanınız olsun.

Mutlu kazmalar Gitte

*** *** ***

I remember me growing up surrounded by gardeners and gardens. Probably this is where the deep love for this topic comes from…

… My grandparents had a garden and still do gardening in their 80s.

… My friends families had gardens, more or less organized.

… We had a garden when we moved into our own place.

… And most of all my school had a garden – a big one!

You might think: This is easy to have where I am coming from: A village with a lot of green, empty space available, people with more time for such kind of things….

But give it a moment… I believe, if we think that it is important for us and our children to know how to grow plants, to learn about the different healing effects of plants, to understand this circle of life, than it is possible to find ways even in a metropole city like Istanbul:

… Best option: use your balcony if you have one.

… Second option: check if an empty flowerpot in front of your house on the street is available: use it and inspire your neighbors.

… Third option: talk to the school of your children and let them know that school gardening is important for you. Even if they don’t have a garden, there are many ways to set up tiny gardens on concrete and to integrate this topic into the everyday school life. NaturPirat prepared a concept for this and can help you and your school.

We tried out all the options. It worked more or less. Gardening is a learning process. It needs patience, time and knowledge. If you don´t give up it will bring you joy, inner peace, focus and a present from time to time in form of a flower, green leaves or even a fruit.

Spending time in the gardens I created in Istanbul is saving me from my moods often. Whenever I feel nervous, angry, somehow out of order I start digging, taking the old leaves away, organize the plants new – and for a moment it makes me forget the things I am struggling with, it puts my focus on a very simple action and frees my mind. Afterwards I can restart.

There is an old saying of Rabindranath Tagore which I like: “The fool is running, the wise men is waiting and the smart one is going to garden.”

Enjoy watching the pictures and please get in touch with us if you need help spreading the word that gardening especially school gardening is important. Become an ambassador.

Happy digging Gitte

İstanbul’daki ilk korsan bahçemiz: Our first Pirate Garden in a kindergarten in Istanbul:


Ortak bahçecilik nasıl başlıyor: That´s how community gardening can start:


Ben ve oğlum saksıları hazırlayıp içlerine tohumları koyarken. Oğlumun arkadaşı zaman zaman itfaiye aracı ile minik bahçemizi sularken. My son and me prepared the flowerpot and put the seeds inside. His friends joined from time to time to water the tiny garden with the firetruck.Tüm yaz biz burada değilken, komşularımız bitkilerimize baktılar ve bu bizi çok mutlu etti. And the whole summer when we were not in Istanbul our neighbors took care. That made us very happy.


Sonunda bir ‘ortak bahçemiz’ oldu. In the end it became the community garden of our street.


Bizden haber almak isterseniz

Tel: 0090 536 819 1769

Email: dogakorsani@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 by GREENIFY. Proudly created with Wix.com