Atölye Çamur nedir, ne değildir?… Atölye Çamur: a short guide.


Yılın o en sevdiğimiz dönemi eli kulağında, başlamak üzere bizi bekliyor. Evet, Atölye Çamur’un başlamasına az kaldı. Atölye Çamur’un bu üçüncü yılında bizim için Atölye Çamur nedir, ne değildir sizlere anlatmak istedik. Hem bilenlere hem de bizlerle birlikte bu pek eğlenceli atölyenin tadını çıkarmak isteyen yenilere…

Her şeyden önce Atölye Çamur bir AÇIK HAVA aktivitesidir. Kapalı kapılar ardında, bir damın altında değil, gökyüzünün, mavi, beyaz bulutların, koca ağaçların gölgesinde gerçekleşir. Sıcak ve soğuktan etkilenmemek için yılın en şerbet zamanı ‘baharı’ bekler.

Ana malzememiz killi topraktır. Bu pek nadide toprağı, su, kum ve samanla karıştırır kerpiç haline getiririz. Bunun en iyi, en hızlı, en keyifli yöntemi de bu dört doğa harikasını ÇIPLAK ayak ezmektir. Botla, terlikle, çorapla, ayakkabı ile değil; çıplak ayaklarımızla ezeriz, ne kadar çok kişi birlikte ezersek o kadar keyifli ve ideal kerpiç elde ederiz.

Ayaklarımız kadar ellerimizi de kullanırız kerpici hazırlamak için, diyelim ki ayaklarımız üşüyor, ya da basmak istemiyoruz toprağa türlü nedenlerle o zaman aynı dört malzemeyi ellerimizle yoğururuz, ayaklar kadar hızlı olmasa da buna da razıyız, siz yeter ki çamura dokunun, bu pek harika malzemenin tadını çıkarın, yeter.

Atölye Çamur bir OKUL değildir, bizler de öğretmenler değiliz. Peki nedir? Tek bir tarifi yok. Buraya gelirsiniz, biz çoğunlukla başlamış oluruz çalışmaya, ya kerpiç hazırlıyoruzdur, ya heykellerin iskeletini. Belki de kerpiçle sıvamaya geçmişizdir. Lütfen önce biraz izleyin, etrafta neler oluyor. Sonra hangi alanda bize katılmak isterseniz, gelin ve katılın. Burasını büyük bir bahçe gibi düşünebilirsiniz, anne, baba, çocuk, arkadaş, birlikte eğleneceğiniz, kirleneceğiniz, öğreneceğiniz ve yaratacağınız bir mekan. Sormak istediğiniz her şeyi çekinmeden sorun, ben, Gitte, Billur, Tansu ya da o gün bize destek olan kim varsa anlatacak, size uygun bir alan mutlaka bulacaktır. 2 yaşından itibaren herkese göre bir eğlencemiz mevcut.

Atölye Çamur, adı üstünde çamura bulanılacak bir yerdir ve doğası gereği kirlenirsiniz, en sevdiğiniz kıyafetlerinizle gelmeyin lütfen. Eski, solmuş, ya da yeni ama çamur olmasından mutsuz olmayacağınız giysilerle daha rahat edersiniz, hem siz hem de çocuklarınız. Yedek kıyafet, çorap, terlik, havlu getirmeyi unutmazsanız da gene siz rahat edersiniz. Temizlik kısmı; çok teferruatlı olmaz, leğenlerimizde çamurlarınızı akıtır, geri kalan büyük temizliği evinizde yaparsınız. Çamurlu giysilerinizin önce çamurunu akıtır sonra makinaya atarsanız, tgiysilerinize yeniden tertemiz kavuşursunuz.

Atölye Çamur, TÜM AİLEye yöneliktir. Her çocuk, deneyimle sabittir ki, annesi, babası ya da öğretmeni çamurun içine girince daha bir heveslenir çamura dalmaya, sonrası zaten aile boyu eğlence. Lütfen çekinmeyin, çıkarın ayakkabıları, derhal kerpiç hazırlamaya başlayın siz de. Ya da bir heykele ufak bir dekor oluşturun. Nasıl isterseniz.

Atölye Çamur, özgürlükler dünyası olmasına karşılık bir çalışma alanıdır ve aynı anda pek çok misafirimize ev sahipliği yapar, bu da beraberinde bazı kurallara uymayı gerektirir, lütfen etrafa astığımız uyarı levhalarına kısaca bir göz gezdirin, bu sayede hem biz, hem de siz çok daha rahat bir gün geçiririz.

Son olarak; gülümseyerek gelin, pozitif enerjinizle, güneşi çağırarak gelin, birlikte eğlenelim, üretelim, İstanbul’un orta yerinde toprakla, ağaçla, kumla, çamurla hemhal olmanın tadını çıkaralım. Piknik sepetlerinizi getirmeyi de unutmayın 😉

Detaylar ve ücret bilgisi için lütfen tıklayınız.

*** *** *** Dear friends, Our favourite part of the year is waiting for us. Yes, it’s Atölye Çamur time! In its 3. year we would like to give you more details about what Atölye Çamur is and what it is not.

First of all, Atölye Çamur is an OPEN AIR activity. It is carried out under the sky, white and blue clouds and in the shade of big trees; not behind closed doors or under a roof. We wait for the “spring”, the sweetest time of the year, to set it up; so neither the cold nor the heat can overwhelm our work.

Our main material is clay soil. We mix it with water, sand and straw to get cob. And the best, the fastest and the jolliest way to do this is to smush these four wonders of nature BAREFOOT. We don´t use boots, sandals, socks or any kind of shoes And the more feet we have, the more joyously we get the ideal cob.

If our feet get cold or we don’t want to step on soil for some reason, then we knead those same four ingredients with our HANDS. Although it is not as fast as when it is done with the feet, we are all for it -as long as you touch the mud and enjoy this much wondrous material.

Atölye Çamur IS NOT A SCHOOL, nor are we teachers. You get here and most probably we are already at work -either making the cob or preparing the outline of the sculptures. Maybe we have started plastering with the cob. Please observe for a while, to see what is going on around you. And then come join us, at whatever part of the work you please. Think of the area as a big garden in which we will all enjoy ourselves, get messy, learn and create together as moms, dads, kids and friends.

Please do not hesitate to ask any questions you may have. Me, Gitte, Billur, Tansu and whoever is there that day to support us will give you all the information you need and find a good spot for you. We have something fun to do for anyone OLDER THAN 2 YEARS of age.

As its name indicates, Atölye Çamur is a place to get muddy and your clothes get MESSY as well -so please don’t come with your favourite ones. Both, yourself and your kids, will be more comfortable with worn-out,FADED CLOTHES -or new ones which won’t bother you when they are covered in mud. Packing extra clothes, socks, sandals and towels will make you feel comfortable as well. And about the cleaning part: it is not so detailed on the spot. You can wash off the extra mud in our washbowls and do the real, detailed cleaning at home. If you wash the mud off of your clothes before you wash them in the washing machine, you will get them back spick-and-span.

Atölye Çamur targets the WHOLE FAMILY. As ensured through experience, every child becomes more eager to get into the mud when their mom, dad or teacher goes in as well. And after that point it’s king-size fun! Please don’t hesitate: take off your shoes as well!!

Beside being the world of freedom, Atölye Çamur is also a working space and hosts many guests simultaneously. This requires following some RULES: please take a quick look at the warning signs that we hang around the area. This will help all of us to spend our day in a PEACEFUL and SAFE way.

Finally, please come with your SMILES, your positive energy. Come by calling the SUN! Let’s all have fun, let´s be creative, let us inspire each other. Come and enjoy the chance to commune with the soil, trees, sand and mud right in the MIDDLE of Istanbul. And don’t forget your picnic baskets 😉

For more Information about dates and prices please click here.

Bizden haber almak isterseniz

Tel: 0090 536 819 1769

Email: dogakorsani@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 by GREENIFY. Proudly created with Wix.com