At kestanelerinden deterjan yapımı


Sonbahar geldi mi, at kestanesi, meşe palamudu, yapraklar, dallar tabiatın bize hediye ettiği onlarca hazine ile karşılaşmalarımız artıyor.

Ben bütün bu hazineleri genelde, sanatsal çalışmalar, müzik aletleri ya da küçük oyuncaklar gibi şeyler yapmak için topluyordum ancak bu yıl at kestaneleri için farklı bir projem var.

At kestaneleri içerdiği yüksek orandaki saponin (sabunda yer alan hammadde) nedeniyle çamaşır deterjanı olarak da kullanılıyormuş.

Oğlum doğduğu zaman uzunca bir süre sabun cevizi kullanmıştım, alerjik bir çocuk olduğu için sabun cevizi ile yıkanan çamaşırlar ona çok iyi gelmişti, büyüdükçe hem sabun cevizine ulaşmak sıkıntılı olduğu (uzun uzak yollardan kargolar, kargolar) hem de lekeler artıp, sabun cevizi de lekelere çare olmadığından bırakmıştım.

At kestanesi ise elimde o kadar çok var ki, bu yıl çamaşır deterjanı olarak denemek istiyorum.

Katkısız, doğal çamaşır deterjanı üstelik bedava daha ne olsun

Gerekli malzemeler

- 5 -8 kadar kestane

- 300 ml su

Hazırlamak için

1) Mümkünse ağaçtan taze düşmüş ve hasarsız kestaneleri topluyor ve temizliyoruz.

2) Kestaneleri büyük bir bıçak yardımı ile dörde bölüyoruz, eğer yeterince taze değilse ve kesmek zorsa, bir kumaşın içine koyarak çekiç ile de kırabilirsiniz. Beyaz çamaşırlar için kestanelerin kahverengi kabuklarının soyulması gerekiyor ki, beyazların boyanma riskini ortadan kaldıralım.

3) Kesilmiş kestaneler ve 300 ml suyu bir tencere içerisinde kaynattıktan sonra, yaklaşık 15 dakika düşük ateşte bekletiyor ardından soğumaya bırakıyoruz. Buna alternatif olarak, su ve kestaneleri bir bardak içerisine koyarak güneşin altında 8 saate kadar bekletebiliriz. Bu sayede içerisinde saponin çözülerek, deterjan olarak kullanılabilir forma dönüşüyor.

4) Hazırladığımız sıvıyı, bir süzgeç yardımı ile süzüyoruz ve deterjanımız hazır. Sert sular için, bir ya da iki çay kaşığı çamaşır sodası ekleyebilirsiniz. Soda suyun sertliğini alarak temizleme gücünü artırıyor.

Kestaneler ile hazırlanan deterjanlar, normal kirli çamaşırları temizlemek için yeterli, ancak içinde herhangi bir ekstra koku verici madde olmadığı için çamaşırlar da herhangi bir şey kokmuyorlar.

At kestanelerini uzun süre bozulmadan saklamak çok kolay olmadığı için, kestane tozu yaparak saklamak daha pratik ve bu şekli ile saponin salgılaması da çok daha hızlı oluyor.

Peki , Kestane tozu nasıl hazırlanıyor.

Yaklaşık 500 gram kestane tozu için gerekenler

-1 kg taze toplanmış kestane

Hazırlanışı

1) İdeali kuru bir günde kestaneleri toplamak. Yalnızca, temiz ve hasarsız kestaneleri kullanın

2) Önce kestaneleri 4’e ayırın (ne kadar taze ise o kadar rahat kesiliyor) Kullanım amacınıza göre kabuklarını da bir bıçak yardımı ile soyun (beyaz çamaşırlar için)

3) Dörde ayırdığınız kestaneleri buz kırma fonksiyonu olan bir mikserle ya da mutfak robotu ile üç mm’den daha büyük boyda kestane kalmayacak şekilde parçalayın.

4) Kestaneleri bir kumaş ya da pişirme kâğıdı üzerine yayarak, sıcak bir ortamda birkaç gün kurumaya bırakın, böylece ilerleyen dönemde küflenmeyecektir. Kuruturken, aralıklarla kestaneleri ters yüz edin ve yaydığınız yüzeyin bir cm’den daha kalın olmamasına dikkat edin.

Kurutmak için fırında kullanabilirsiniz, turbosu 40-50 derecede, hafif kapağı açık fırında 3-4 saat kurutmanız yeterli olacaktır.

Hazırladığınız bu tozdan 2-3 yemek kaşığı kadarını 300 ml su ile karıştırıp, bu karışımı 30 dakika beklettirseniz çamaşır deterjanınız hazır olacaktır. Bir süzgeç kullanarak hazır olan karışımı direk çamaşır makinanızın deterjan bölümüne koyabilirsiniz.

Sonuçları paylaşmayı unutmayın

Bizden haber almak isterseniz

Tel: 0090 536 819 1769

Email: dogakorsani@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 by GREENIFY. Proudly created with Wix.com