Böcek otelinde kiralık oda!…Room vacancy in our insect hotel!

Evimin önünde böcek otelini inşa etmeye başladığımda komşularımdan birisi meraklı bir şekilde bunun ne olduğunu sordu. Kendisine bunun böceklerin gelip rahatça kalabilecekleri, yumurtalarını bırakacakları güvenli bir yuva olacağını söyledim. Güldü ve ‘çok sevimliymiş ama bu böcekler nereden gelecekler bu otele’ diye sordu.

Kendisine baktım, başta tepkisine biraz kızdım (herzamanki gibi)… Sonra ‘dur bir dakika’ diye düşündüm… haklıydı ve zaten bende bu yüzden bu kadar çaba, enerji ve zaman harcıyordum. Doğayı metropole geri çağırabilmek için, gelecek olan tek bir arı ya da kelebek olsa bile.

Böcek oteli inşa etmek harika bir aktivite ve aynı zamanda bahçecilik derslerimizin sonbahar ve kış ayları için üzerinde uzun uzun konuşacak bir konu…

En başından başlayalım.

Böcek Evi nedir? Böcek evleri pek çok farklı boyut ve şekilde yapılabiliyor, ama hepsinin de amacı aynı. Farklı böcek türlerine uygun bir yaşam alanı yaratmak. Alanları doldurmak için kütük, kiremit, tuğla, yaprak, sümüklüböcek kabuğu, kozalak ya da kerpiç gibi farklı malzemeler kullanılıyor. Kimi bölümler sıcak ve aydınlık olurken, kimileri de soğuk ve karanlık oluyor. Bütün böceklere kapımız açık. Ana hedefimiz böceklerin gelip burada yaşamalarını ve çoğalmalarını sağlamak.

Hangi böcekler bu otelde kalıyorlar? İlk etapta sayabileceklerimiz, yalnız yaşayan arılar ve eşek (yaban) arıları, kelebekler, karıncalar, örümcekler, kulağakaçanlar, uğur böcekleri, leş yiyen sinekler, bombus arıları

Neden böcek otelleri önemlidir? Soğuk iklimlerde, böcek oteli, böceklere kış uykusuna yatacakları bir yer sunar. Yazın yumurtlamak için de ideal bir ortamdır. Sıcak iklimlerde ise, yumurtlamak için ideal bir ortam olmasının yanı sıra ıslak sezonda sığınacak kuru bir alan olmaktadır. Oteller, bahçede böcekler için optimal bir yaşam alanı oluşturur, biyolojik çeşitliliği ve ekolojik dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda, farklı böcekler diğerlerini yedikleri için kendi içinde bir dengeye sahiptir.

Burada farklı böcek evlerini nasıl yapabilceğinize dair İngilizce ve Almanca kimi kaynakları da sizinle paylaşmak istiyoruz.

Doğayı koruyalım ve iyi eğlenceler !

When I started building the structure of the bug hotel in front of our house a neighbor asked me curious what this is for. I told him it is a house for the insects to come, live, feel comfortable and eventually put their eggs. He was laughing and said: “This is cute. But where do the insects come from?”

I looked at him. First I got a little mad about the comment (as usually) … then I thought: “Wait a minute… he is right and that´s exactly the reason why I spent all this effort, energy and time: I want the nature to come back to this metropole city!!! Even if it is just one more bee or one more butterfly.”

Building the insect hotel is also a great activity and topic for our school garden classes during the autumn and winter period.

But let’s start from the beginning..

What is an insect hotel? It can be produced in many shapes and sizes; but the function of the insect hotel stays the same: We are creating a variable habitat for different types of bugs and insects. We use different materials to fill the spaces like wood, stacked stones, leaves, snail shells, pinecones or cob. Some spots are sunny and warm, others damp and dank. All insects and bugs are welcome. The main goal is to attract bugs and insects by providing them a safe place to stay.

Which insects and bugs are living in an insect hotel? For example solitary bees and wasps, butterflies, ants, earwigs, spiders, ladybugs, scavengers or humblebees are attracted to the insect hotel.

Why is an insect hotel important? In cold climates, an insect hotel is a hibernation place for insects. An advantage of a hibernation place is that all the insects are in your garden as spring starts. In the summer it is a nesting place. In warm climates the function of the hotel is for nesting and so that insects can find a dry place in the wet season. An optimal habitat for insects is the garden. The result of diversity is an improvement of the ecological balance in the garden. A hotel is also an indirect exterminator itself. Insects such as lacewings, hoverfly, ladybugs, beetles and earwigs destroy the lice and mites.

Here are some links how to build a little insect hotel yourself in english and german.

Enjoy and save the nature!!

Bizden haber almak isterseniz

Tel: 0090 536 819 1769

Email: dogakorsani@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 by GREENIFY. Proudly created with Wix.com