Büyük buluşma, hem eğlenceli hem de kullanılabilir…. a great connection: playful & useful.


Geçen hafta ilk kerpiç fırınımızı yapma şansını yakaladık. Ve büyük macera başladı!

Özel ALEV Okulları, anaokullarının bahçesine bir fırın yapıp yapamayacağımızı sorduğunda hiç duraksamadan çok net bir EVET demiş bulunduk… Sonra Eda ve ben birbirimize bakıp   ‘doğru daha önce hiç fırın yapmamış olabiliriz ama hayatta her şeyin bir ilki vardır, öyle değil mi? diye düşünerek işe koyulduk. Hadi bakalım, neler olacak göreceğiz.

İlk etapta ne kadar büyük olacağı ve nasıl bir şekli olacağına dair epeyce düşündük. Fırından bahsediyoruz, ne olabilir ki, tabii ki ejderha olmalı…

Ve çalışma başladı: ilk gün okulun bahçıvanlarının da yardımı ile fırının temelini tamamladık. İnşaatta çalışmak nasıl bir his olurmuş bunu da test etmiş olduk, ne kadaaar yorulduğumuzun tahmini size bırakıyoruz. ilk günkü yardımları için ALEV Okulları’nın bahçıvanlarına da ne kadar teşekkür etsek az. *** *** *** Last week we had the chance to build our first oven. Big adventure! When the Özel ALEV Okullari asked us to build an oven for their school garden we gave them a straight YES as an answer… Then Eda and me looked at each other and thought…. “Well, we have actually never done it before. But there is a first time for everything in life.” So we took the challenge!

We first had to decide on the shape and the size for the oven. Then it got clear to us that it should be a dragon!!

And the work began: First day we were building the fundament together with the gardeners from the school. We got introduced to construction side feeling. And we were very thankful to have these helping hands!!


Temel yapısının üzerine palet ve ateş tuğlalarını yerleştirdik. On top of the fundament we put a palette and fire resistant stones.

İşin asıl zor kısmı başlıyor, kirişi inşa etmek, Eda kendini bu işe adadı ve tamamdır. Then the tricky part came: building the arch. Eda took over.

Gün sonunda yapabildiklerimiz karşısında çoook mutluyuz. We were happy with the result of day one!

ikinci gün fırının iç kısmını kumla doldurduk ve üzerini gazete kağıdı ile kapattık, sıra artık çocuklara geldi. Hazırladıkları kerpiç toplar ile dış duvarları kaplamaya başladılar.

Second day we filled the inside space of the oven with sand, covered it with newspaper and the kids started to build an outside wall with the adobe bricks they had made before.

Ejderhamızın artık bir kuyruğu var. Then the dragon got a tail.

Ve sonunda bir kafası da.. And finally he became a head.

Üçüncü gün, ejderhamıza minik kanatlar yapmaya karar verdik, çocuklar da fırının alt kısmını mozaikle süslemeye başladılar. Third day we decided to build some beautiful wings for the dragon. And the kids started to decorate the fundament with mosaic.


4. günün sonunda kumu fırının içinden boşalttık ve içerde minik bir ateş yaktık. 4 days later we took out the sand of the inside space and made a small fire to dry the wall.

1 hafta sonra ise gerçek bir ateş yakarak minik ekmeklerimizi pişirdik. Mmm leziz. 1 week later we were able to light up a big fire and baked little breads. Yummy!

Kerpiç bir fırın ya da kerpiçten yapılma herhangi fantastik bir şey ilginizi çekiyorsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Yeni maceralara atılmaya hazırız.

If you are interested in building an oven or anything fantastic out of adobe please feel free to get in touch with us! We love challenges!

Bizden haber almak isterseniz

Tel: 0090 536 819 1769

Email: dogakorsani@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 by GREENIFY. Proudly created with Wix.com