Bir hayalim var! I have a dream!


IMG_0513

Aslında her şey bu hayalle başladı. Son bir yıldır İstanbul’da kerpiç kullanabileceğim bir atölye düzenlemeyi hayal ediyordum. Geçen yaz henüz bunun için hazır değildim. Hem pek fazla insan tanımıyordum hem de kendimi trafiğin, kalabalığın ve binaların arasında kaybolmuş hissediyordum.

Şimdi ise iyi haberlerim var. Artık bu sorunumu aştım, pek çok iyi insanla tanıştım ve iyi bir arkadaş çevresi oluşturdum. Kendimi tekrar iyi hissetmeye başladıktan sonra ise uzun süredir hayalini kurduğum Atölye Çamur doğdu.

Atölye Çamur İstanbul’da bir hafta sürecek olan projenin adı. Proje, Göztepe’de bir okulda gerçekleşecek. Her yaştan çocukla birlikte kerpiçten büyük heykeller inşa edeceğiz. Atölyemiz ile ilgilenen yetişkinlere de kapımız açık tabii ki. Atölye hakkındaki detayları bu sayfalarda okuyabilirsiniz.

Everything starts with a dream. I am dreaming since 1 year of doing a workshop with mud in Istanbul. Last year in the summer I was not ready for it. I did not know enough people, I was still insecure and over whelmed by the crowd, the buildings, the traffic. But the good news is: I somehow got used to it, I met good friends, build up a network and found strength. And there it is: Atölye Camur.

“Atelyö Camur” is a one week project in September 2014 in a school in Göztepe, Istanbul. We will build big sculptures of mud with kids of all ages. Also adults are heartly welcome to join. The details you will find on this page.


IMG_0377

Resimlerde her şeyin nasıl başladığını görebilirsiniz. Proje kafamda şekillenmeye başladıktan sonra arkadaşım Eda’ya Atölye Çamur’a katılır mı diye sordum. Türkçem halen yeterli olmadığı için tam zamanlı bir ortağa ihtiyacım vardı. Şanslıyım ki Eda bana evet dedi ve ufak ufak hazırlıklara başladık.

This is how everything started: I asked my friend Eda if she would join the team for the “Atelyö Camur”. I needed a fulltime partner since my skills of speaking Turkish is still underdeveloped. 😉 Lucky me Eda gave me a straight YES and so we started to organize little by little.


IMG_0375

Yapılacaklar listeleri hazırladık. Sanırım ben büyük bir ‘yapılacaklar listesi’ sempatizanıyım. 😉

We wrote todo lists. You have to know I am a big fan of todo’s. 😉


IMG_0379

Ardından doğru mekanı aramaya başladık. İstanbul’da yaşayan herkesin bileceği üzere, doğru yeri bulmak bu şehirde hiç kolay bir iş değil. Yeşil alanlar az. Boş araziler az. Bir süre olabilecek bir kaç yere baktık.

We started searching for the right places. Everybody who lives here knows that this is not easy. Green space is missing. Empty space is missing. But we were successful….


IMG_0435

Ve sonunda Göztepe’de yemyeşil bahçesi olan harika bir okul bulduk. Mehmet Sait Aydoslu İşitme Engelliler Ortaokulu. Projemizi onlara anlatmaya çalıştım. Herkes çok ilgilendi ve böylece bize destek olmaya karar verdiler.

We got introduced to a very nice school with a great green garden in Göztepe, Istanbul “Mehmet Sait Aydoslu İşitme Engelliler Ortaokulu”. I managed to explain them our project. Everybody liked it. And so we became partners.


IMG_0438

Burası okulun bahçesi, metropolün tam ortasında yemyeşil bir vaha. Eylül’de burayı mucizevi bir alana dönüştüreceğiz.

This is the garden: a little green wild space in the middle of this metropole city. We will turn it into a miracle place in September.


IMG_0521

“Thumb up” from Eda too.

Bakın, Eda’da beni onaylıyor.


IMG_0861

Tekrar Almanya’ya döndükten sonra (Nisan 2014) Arte Lilee’den Viktoria Scholz ile buluştuk. Viktoria bir mimar ve aynı zamanda da sanatçı. Adını Leipzig’de (Doğu Almanya) düzenlediği pek çok projeden duymuştum ve uzun zamandır birlikte çalışmak istiyordum. Buluştuk ve Viktoria’yı da bize destek olması için ikna ettim. İstanbul’da tüm bilgisi ve yaratıcı enerjisi ile bize destek olacak. Daha önce hiç İstanbul’a gelmemiş bu yüzden de çok heyecanlı.

Back in Germany (April 2014) I met with Viktoria Scholz from Arte Lileé. She is a landart artist and architect. I know her from several projects in Leipzig (East Germany) and always wanted to work together with her. I convinced Viktoria to become our partner as well. She will support us with all her knowledge and creative energy in Istanbul. She has never been in Istanbul before and is very excited to come!

Herkese cok selamlar, Gitte.