Geçici yeşil sınıf… a temporary green classroom

Tahmin ettiğiniz ya da bildiğiniz üzere NaturPirat’ın herhangi bir alanı ya da ofisi yok. Biz vizyoner, hayalperest, idealleri, bisikletleri ve doğal malzemelerle dolu sepetleri olan iki kadınız.

İstanbul’daki anaokulları ve ilkokullar arasında seyahat ediyoruz. Pek çok çocukla tanışıyoruz. Bu minik insanların ilk defa bir meşe palamuduna dokunuşlarına, matkapla çalışmalarına, kozalak boyayışlarına ya da çamura batışlarına dair onlarca anıya sahibiz.

Doğadaki hazineleri biz topluyoruz, ki aslen olması gereken bu değil. Çocukların da bu sürece ortak olması ideali. Tabiat Ana’nın hazinelerini birlikte keşfetmek istiyoruz. İstanbul’da maalesef bu her zaman mümkün olmuyor… mesafeler çok uzun, sokaklar bir grup çocuğun birarada yürümesi için tehlikeli, bu tip projeler için zaman yetersiz.

Oysa biz, yeşil bir sınıf hayal ediyorduk. Çocuklarla doğanın içinde birarada olacağımız bir yer… İçinde, öğrenme, keşif, oyun, hazineler, yaratıcılık, tasarım ve hayallerin olacağı bir ortam.

Haziran ayında, Altunizade’deki Validebağ korusunun ortasında dev gövdeli, yaşlı ve bilge bir meşe ağacı bulduk. Ve bizimle hazine avına çıkacak, maceramıza ortak olacak bir anaokulu.

Böylece, Mini Kulüp Çocuk Evi ve NaturPirat olarak her mevsim koruyu ziyaret etmeye başladık.

Çocukların, doğal bir ortamda, dokunarak, koklayarak, görerek, hissederek yaz, kış, ilkbahar, sonbahar değişimlerini öğrenmelerini, mevsim geçişlerini fark etmelerini istedik.

Koruyla ve korunun onlara sunduğu hazinelerle bağ kurmalarını umduk.

Ve gözledik ki, derin nefesler alabilecekleri, herkese yetecek büyüklükte bir ortam olunca çocuklar kanatlanıyor. Kavgasız gürültüsüz, saatlerce koşuyorlar, gülüyorlar, oynuyorlar, kuşlar gibi özgür olmanın tadına vara vara… Ve öğreniyorlar.

Koruda, bahçe derslerinde fotoğraflarından öğrendiğimiz, pek çok kuş ve minik hayvancığın izini sürdük, keşifler yaptık.

Çocukların ruhlarına ve bedenlerine alan tanıdığınızda, onların pek çok farklı yönünü görmeye başlıyorsunuz. Yeşil sınıfımız, hem bize, hem de öğretmenlerine öğrencilerini daha yakından tanımak için harika bir fırsat yarattı.

Çocukları doğaya götürün, bırakın sizi yetenekleri ve sürprizleri ile şaşırtsınlar…


We travel to schools and kindergartens in Istanbul. We meet a lot of children. We could fill books already with the experience we made when the little ones for the first time touch an acorn, work with a driller, paint pinecones or get in the mud.

The treasure hunts we mostly do by ourselves. That didn’t feel proper. The children should be with us we thought. They should be able to discover mother earths treasures together with us. But that is very hard to handle… distances are far in Istanbul, streets are very dangerous to walk in groups, time is to less for projects like this.

We were dreaming of a green classroom. A place where we could be in nature together with the children… learning, discovering, playing, collecting, being creative, designing and shaping a space.

In June, this year we found it in Validebag/Kadiköy: a big lawn with a huge, old acorn tree in the middle. And we found a kindergarten which is going on this journey with us. Minikulüp Cocuk Evi and NaturPirat travel to this place together in every season from now on.

We want the children to see, smell, touch, feel the change of a natural space in autumn, winter, spring and summer. We want them to realize the changes of seasons.

We hope they connect with the place and make it theirs by creating little decorations which are left behind.

We have seen them running, almost flying, free as birds without any fights or arguing for hours because the place is big enough to let everybody take a breath.

We have discovered birds and other animals which we normally just study from pictures while having the school garden classes together.

While giving the children space for their bodies and their minds we have got to know them in a totally different way. It gives us and the teachers also a good chance to discover them much more. They are really surprising and talented… if you let them be… in nature!

Bizden haber almak isterseniz

Tel: 0090 536 819 1769

Email: dogakorsani@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 by GREENIFY. Proudly created with Wix.com