Kerpiç Avı’ndayız… Searching for the muddy gold!

Projeye başladığımızdan bu yana en mühim meselemiz, killi toprağı nerden bulacağımız sorusuydu. Cevabı olmayan bir baş ağrısı 🙂 Pek çok insana sorduk, farklı mail grupları ile yazıştık, derken arkadaşlarımızdan biri, bizi Yalova’da doğru adrese yönlendirdi. İşte geçtiğimiz Cuma gününün hikayesi…

It was a big pressure on our shoulders since we started to work on that project: where the hell can we find the mud? We had no idea. But a headache. Asking around, talking to friends helped us to figure out that Yalova would be the right direction to go for it. That’s what we did last Friday.


yalova5

Kendimi feribotta o kadar olmasa da hazine peşindeki korsanlar gibi hissediyordum. İstanbul’u bir kaç saatliğine terk edip, yemyeşil bir ormanın içine dalmak da çok dinlendirici bir mola oldu.

Being on the ferry felt a little bit like pirates on their boat hunting for the treasure. Also leaving Istanbul for a few hours and being able to dive into all that green forest was a very releasing moment.


Yalova4

Sugören Köyü’ne gitmek üzere minibüse bindik ve Yalova Yoga Evi’ne doğru yola çıktık. Bu harika çiftlikte, bu yaz boyunca Yoga Evi tarafından uzun süreli bir atölye çalışması düzenleniyor ‘Doğal Ev Yapım Kursu’. Minibüs şoförü, yanımızda toprak bir sahadan başka bir hiçbir şeyin olmadığı bir noktada bizi indirdi ve ormana giden yolu takip etmemizi söyledi.

We took the bus to Sugören Köyü. We had heard that there existed the “Yalova Yoga Evi”. Which is run by Inci and her daughter Bilge, organizing a summer-long workshop “Building houses with mud”. So the bus driver let us get off the bus in the middle of nowhere and told us to follow the way into the forest.


Yalova2

Doğanın içinde hiçbir yön tabelası olmaksızın ilerlemek harika bir histi, geçmişte kalan çılgın sırtçantalı günlerimizi aklımıza getirmesi de cabası.Tam acaba doğru yerde miyiz derken, Yalova Yoga Evi, yeşilliğin içinde tek başına karşımıza çıktı. Yaşasın, Başardık!

We did. It was a great feeling being in the wild and having no orientation. We remembered our crazy backpacker times few years ago. And were wondering what we would find here. Suddenly… out of the nothing it was there… the “Yalova Yoga Evi”.


IMG_1009

Sanki 40 yıldır tanışıyor gibi karşılandığımız Yalova Yoga Evi’nde birbirimizi tanımaktan büyük mutluluk duyduk. Şu sıralar farklı ülkelerden yaklaşık 10 kadar kişi Doğal Ev Yapım Kursu’na katılmak üzere Yalova Yoga Evi’ndeler. Alman bir mimarın gözetimindeki atölyede epey sıkı bir çalıştıkları anlaşılıyor. Bizim orada bulunduğumuz Cuma dinlenme günleri olduğundan çalışmayı izleme şansımız olmadı ama sonuçları gördük. Onlarca kerpiç tuğla!

We were all happy to finally meet with each other. Right now there are 10 people from different countries joining the workshop which is hold by a german architect. Friday was a day off for all of them. They had been hard working the days before, making bricks.


IMG_1007

Bizim açımızdan en iyi tarafı, çalışmaların olduğu alanı gördük ve pek çok faydalı bilgi edindik, kerpici nasıl bir süreçte hazırladıklarını, hangi malzemeleri ne kadar kullandıklarını gördük. Ve şu an için en önemlisi, killi toprağı nereden alabileceğimizi ve bize maliyetini öğrenmiş olduk. Günün sonunda sırtımızdan büyük bir yük kalktı desem hiç abartmış olmam.

Which was good for us. We had time to look at the construction site and to exchange very helpful information: they explained us how they are building, what kind of materials they are using and most of all where they get the mud from and how much the cost will be. We felt so much lighter after talking with Inci.


IMG_1003

Yalnızca 2 hafta gibi bir zamanda onlarca hatta yüzlerce kerpiçtuğla ürettiklerini görmek, harikaydı. Şayet şehirden uzakta iyi vakit geçirmek, ciğerlerinizi temiz hava ile doldurmak, gözlerinize yemyeşil bir ziyafet çekmek, elleriniz toprağın içinde çalışmak ve dünyanın en nazik insanlarıile tanışmak isterseniz, lütfen www.yogaevi.org sitesine bir göz atın. Herkese şimdiden iyi eğlenceler!

We were amazed how many bricks they had produced the last days. If you would like to enjoy some time out of the city, breathing fresh air, giving your eyes a break by looking into the green, giving your hands the chance to work with a very grounding material, meeting super kind people: please check out the website www.yogaevi.org. Everybody is welcome.


Yalova1

En sonunda, en başından beri aradığımız toprağı bulduk. Şimdi sırada ikinci aşama var, bize bir kazıcı ve/veya yaklaşık 10 ton taşıyabilecek bir kamyon için sponsor olabilecek kimseyi tanıyor musunuz? Eğer bunu da bulursak, muhtemelen kanatlarımız çıkacak ve uçmaya başlayacağız. İyi haberlerinizi bekliyoruz… info@naturkid.com

We finally found what we were looking for. Now it needs the next step: Do you know somebody, who knows somebody, you knows somebody who could support us with an excavator or a truck which can carry around 10t. If so we would be more than flying! Please let us now. info@naturkid.com

Have a wonderful week! Gitte ve Eda.