Tahıldan ekmeğe…from grain to bread.


Türkiye’ye taşındıktan sonra karşıma çıkan ilk büyük zorluk da bu çok lezzetli ekmeğe ulaşamamak oldu (tabi araba ile 2 saat yol gidip İstanbul’daki az sayıda Alman fırınına ulaşmayı göze alırsam o ayrı) Bazılarınız ‘yok artık, daha neler’ diye düşünebilirsiniz. Benim açımdansa, son 10 yılda daha sağlıklı beslenme için epey kafa yormaya ve yeni alışkanlıklar geliştirmeye başladım. Bu da beraberinde vücuma hangi besinlerin iyi gelip hangilerinin işe yaramadığını anlamamı sağladı. Doğru ekmek bu besinlerin en başında geliyor.

Peki ben ne yapıyorum. Genellikle Almanya’dan Türkiye’ye her geri dönüşümde 5 büyük boy ekmeği yanımda getiriyorum. Kendime bir değirmen aldım ve unumu kendim öğütüyorum. Ekmek yapmak gerçek bir sanat, gerçekten zor ama bir o kadar da eğlenceli bir iş. Ayrıca oğlum da krebinin ununu kendi hazırladığını için çok mutlu.

Bütün bu dönemde fark ettim ki, çocuklara tahıldan ekmeğe doğru süre gelen bu süreci anlatabilirim. Her şeyi kolayca satın alıyoruz, peki ekmeği hazırlamak aslında bu kadar kolay mı? Bir somun ekmek için ne kadar uğraşmak gerekiyor.

Tahıldan ekmeğe giden yol bir hayli uzun! NaturKid sizinle birlikte bu yolculuğa çıkmak istiyor.

Traktör ile tarlayı sürmek, tohumları ekmek, buğdayı değirmene götürmek, değirmende kendi unumuzu tartmak ve öğütmek… ve sonunda.. birbirinden leziz ekmekler ve kekler pişirmek.

Bu yolculuğa bizimle beraber çıkmak ister misiniz?  İyi Cüceler’e bekliyoruz:

16.11.2014 /saat: 14:00 Yas: 3+ / Dil: İngilizce ve Türkçe

Selamlar, Gitte!

*** *** ***

Since a lot of people ask us what will be next after Atölye Camur I came up with a new workshop idea: “from grain to bread” This is why: You know I am German and probably you know that Germans like to eat dark bread. I am even worse: I love dark and whole wheat bread and I need varieties of grain, such as wheat, rye or spelt. Back in Germany my husband used to call it “Stonebread” since he was used to the soft and white one which is sold in Turkey most of the time.

Not being able to find these delicious breads (without driving 2 hours to one of the rare German bakeries in Istanbul) is one of the difficulties I am facing here. Some of you might think “Come on girl…” But in the last 10 years little by little I developed a healthy eating habit. It took me years to find my way, to figure out what works for me and my body. The bread is one main part of it.

So what do I do? I mostly carry around 5 breads with me to Turkey every time I visit Germany. I bought a mill and I produce my own flour. Baking bread is a real piece of art. I find it very difficult, but enjoyable. My son also likes to make the flour for his pancakes on his own.

I realized that I like to introduce children to these kinds of processes. We are used to buy everything very easy. But how simple is it to make bread? How much work has to be done?

It is a long way from grain to bread. NaturKid would like to invite you to join this journey. We plow the field with the tractor, plant seeds, kids weigh the grain, bring it to the mill and grind it. Last but not least you will of course bake your own breads and eat them!

Are you in? We start the journey at Iyi Cüceler:

16.11.2014 / time: 2:00pm Age: 3+ / Language: englisch & turkish

Warm greetings, Gitte!

Bizden haber almak isterseniz

Tel: 0090 536 819 1769

Email: dogakorsani@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 by GREENIFY. Proudly created with Wix.com