Ya Arılar olmasaydı: no bees, no life!

NaturPirat olarak her yıl yeni bir konuya ilgi duyuyoruz. Genelde durum şöyle gelişiyor, bildiğimizi sandığımız ama işin içine girdikçe ne kadar az bildiğimizi anladığımız bir başlığımız oluyor. Sonraki süreçse bol okuma ve araştırma, benim en sevdiğim kısım. En eğlenceli bölümü ise, görsel elementler ve üç boyutlu malzemeler ile zenginleştirererek, çocuklara ve yanlarındaki yetişkinlere yeni baştan öğrendiklerimizi anlatma kısmı.

Ben bal çok severim, bayağı bal fanatiğiyim denilebilir. Yıllardır aradığım bir bal tadı var ki onu bir türlü bulamıyordum. Çok özel bir tür değil aslında, balın kremsi şekli. Bir kaç farklı marka denedikten sonra bu isteğimi bir kenara bırakmıştım ama Gitte’nin bahsettiğim baldan haberi vardı. Ve geçtiğimiz kış Almanya’da yaşadığı köyün balcısından bana bir kavanoz bal getirdi. Kavanozun üzerinde yazan ‘lütfen balınız bittikten sonra kavanozu iade edin’ notla zaten ben tavlamışken, açtım tattım ve bingo! İşte aradığım lezzet buydu. Bu büyük mutlulukla kısa sürede balı yiyip bitirdik, sonra üzerine konuşmaya başladık. Arılar, bal, çiçekler, polenler derken fark ettik ki arılar hakkında epey bilgimiz var ama aslında epey de bilgimiz eksik.

Albert Einstein’in ‘Arılar olmazsa insanlık ancak 4 yıl yaşayabilir’ sözü konuşmanın içinde geçmeye başlayınca ‘Ya Arılar Olmasaydı’, neler olurdu diye düşünmeye başladık ve karar verdik. 2015- 2016 kışında sıklıkla arılardan bahsedeceğiz. Ne kadar çok çocuk ve yetişkin arıların önemini, onları nasıl koruyabileceğimizi öğrenirse o kadar güzel olur. Tabii arılardan bahsederken balmumunu da es geçmemek gerektiği için atölyemizin içerisine balmumunu da eklemek istedik, hem böylece çocuklara dokunabilecekleri, koklayabilecekleri bir nesne de sunmuş olacaktık. Bu nokta da Almanya’daki o küçük köyde yaşayan yaşlı arıcı imdadımıza yetişti ve bize kendi mumlarımızı yapabilmemiz için balmumu temin etti. Ve böylece 2015 – 2016 kışına başlamış olduk.

Eğer siz de okulunuzda öğrencilerinize arıların zengin dünyasından bahsetmek isterseniz, lütfen bizimle irtibata geçin, çünkü arılar yoksa hayatta olmayacak.

*** *** ***

As NaturPirat team, we are always interested in a new topic each year. In the beginning, we are confident about the topics until we learn how less we actually know about it. So my favorite process starts: reading, learning, research… The most entertaining part is when we produce graphics, models and activities for the kids, parents and teachers.

I can be seriously considered as a honey fanatic. There was that taste I have been looking for since a long time. It is not that unique… just the creamy format of honey. After trying some brands and types of honey I actually gave up. Gitte remembered what I was looking for. So she brought me this jar of honey last winter from Germany. On it was written: “Please return the jar when finished”. As I was tasting the honey, I was already taken with this phrase. Bingo! The honey was exactly what I have been looking for. We finished the jar in a short time and started to talk about honey, bees, flowers… We knew a lot already, but realized that we are lacking a lot of information as well.

As we were discussing, I remembered the sentence from Albert Einstein: “If the bee disappeared off the surface of the globe then man would only have four years of life left.” So we decided to speak about bees during this winter. We will explain the children, parents and teachers how important the bees are and how we can protect them. We are introducing beeswax as a natural material. The children can smell and touch it and produce their own candles out of it. The beekeeper in Gittes small village in Germany gave us natural beeswax.

If you would like your kids and students to know more about the rich world of bees, please get in touch with us.

Please never forget: No bees, no life!

Bizden haber almak isterseniz

Tel: 0090 536 819 1769

Email: dogakorsani@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram

© 2023 by GREENIFY. Proudly created with Wix.com